Jednym z ciekawszych zabytków czeskich jest cerkiew św. Piotra i Pawła w Karlowych Warach. Jest ona zlokalizowana na ulicy Krále Jiřího, w dzielnicy Westend powyżej centrum Karlowych War. Cerkiew powstała w latach 1893 – 1898, a jej architektem był Gustav Widemann. Oficjalnie świątynię otwarto w 1898. Obecnie jest ona dostępna dla zwiedzających w godzinach otwarcia.

Do cerkwi św. Piotra i Pawła położonej w willowej dzielnicy Westend prowadzi mnóstwo tras. Najkrótsza trasa wynosi około 900 metrów i prowadzi z Hot Spring w centrum uzdrowiska przez Zámecký vrch (Wzgórze Zamkowe), wzdłuż anglikańskiego kościoła św. Łukasza i w górę ulicy Petr Weliki (Piotra Wielkiego). Przy stawie zwanym Małym Wersalem trzeba skręcić w prawo na ulicę Krále Jiřího i po kilku metrach staniemy przed kościołem.
—–
REKLAMA
Jeśli chciałabyś zadbać o swój wygląd, zapraszamy na tanie zabiegi kosmetyczne we Wrocławiu, które poprawią zarówno Twój nastrój, jak i wygląd Twojego ciała!

Szukasz gabinetu, w którym jest profesjonalnie wykonywana mezoterapia? Kliknij na powyższy link i sprawdź nasz salon urody.
—–
Z Rynku Karlowych War można do cerkwi dostać się również autobusem (linia nr 4). Trzeba wysiąść na przystanku „Krále Jiřího? i stamtąd zejść ulicą Petr Weliki bezpośrednio do kościoła.

Pięknie urządzona, w stylu bizantyjskim cerkiew św. Piotra i Pawła został wzniesiony w nowo powstającej ekskluzywnej dzielnicy mieszkalnej Westend, na zachodnim skraju miasta w latach 1893 i 1898 według projektu architekta Gustava Widemann z Egeru. Została zbudowana na wzór kościoła bizantyjsko- starorosyjskiego, położonego w Ostankino w pobliżu Moskwy. Fundusze niezbędne do budowy kościoła zostały zebrane wśród zamożnej serbskiej i rosyjskiej szlachty. Nowy kościół zastąpił nie wystarczającą na owe czasy kaplicę prawosławną, która znajdowała się przy ulicy Mariánskolázeňskej.
Ten bogato zdobiony kościół bizantyjski, został postawiony na planie krzyża greckiego z pięcioma złoconymi kopułami. Ściany kościoła są pokryte mnóstwem murali ozdobnych i figuralnyhc. Wnętrze kościoła jest zdominowane przez drewniany ikonostas majoliki z olejnymi ikonami świętych wykonanych przez malarza Tyurin. Ikonostas został wykonany w Kuznetsovo na potrzeby Wystawy Światowej w Paryżu, w 1900 roku. Relief z brązu Piotra I wykonany przez rzeźbiarza M. Hillera jest zainstalowany przy schodach, naprzeciwko ulicy Sadová. Kościół jest dostępny w godzinach otwarcia, tj. codziennie od 09:00 do 18:00.