Pisząc o Czechach i czeskiej kuchni nie może zabraknąć informacji o czeskim piwie. Zarówno produkcja, jak i picie piwa są integralną częścią czeskiej tradycji i kultury. W Czechach jest obecnie ok. 116 browarów. Roczna produkcja piwa kształtuje się na poziomie 20 mln hl, a średnie spożycie w ciągu roku na osobę wynosi ok. 145 litrów.

I podobnie jak Słoneczny Brzeg apartamenty oferuje wraz z możliwością skosztowania lokalnych win Bułgarii czy wakacje w Chorwacji są sposobem na poznanie regionalnych win, tak wyjazd do jakiegokolwiek miasteczka w Czechach jest okazją to poznania lokalnych browarów.

Czeski rynek piwny to bogactwo i różnorodność gatunków i smaków. Każdy browar produkuje od kilku do kilkunastu gatunków. Oprócz największych i najbardziej znanych marek, Czesi mają mnóstwo lokalnych mini browarów, których wyroby sprzedawane są na lokalnym rynku, gdzie mają swoich zagorzałych zwolenników.

Tradycja warzenia piwa u naszych południowych sąsiadów sięga XIV wieku. Po dziś dzień działa jeden z najstarszych browarów, Regent, założony w 1379 roku przez ród Rozmberków. Stosowane są w nim wyłącznie tradycyjne technologie produkcji- otwarte zbiorniki fermentacyjne i piwo dojrzewające w dębowych beczkach. Na tradycyjne metody decydują się także inne browary, jak Staropramen, czy Nova Paka.
—–
REKLAMA
Poszukującym czegoś wyjątkowego proponujemy Bułgaria Last Minute, gdzie znajdziecie atrakcyjne oferty wakacyjne i nie tylko.
—–
Będąc w Czechach warto rozejrzeć się, czy w najbliżej okolicy nie znajduje się muzeum piwowarstwa, przedstawiające technologię, historię i tradycję browarnictwa lub czynny browar. Wiele z nich oferuje wycieczki po halach produkcyjnych łącznie z degustacją piwa. Najbardziej znane i najstarsze tego typu muzeum znajduje się w Pilznie. Częścią zwiedzania jest wizyta w browarze Plzeňský Prazdroj. W samej Pradze działa wiele mini browarów, które można zwiedzać, a także posmakować ich wytworów. Do wyboru są między innymi piwo drożdżowe, owocowe czy też karmelowe.

Należy także pamiętać, że dla Czechów bardzo ważny jest sposób spożywania piwa. Zamówienie piwa z sokiem, to wręcz profanacja tego złocistego trunku. Prawie każdy rodzaj piwa możemy nabyć w dwóch odmianach zawartości ekstraktu ? słabszej i mocniejszej. Dla prawdziwych piwoszy znacznie ważniejsze jest jednak stężenie ekstraktu chmielowego. Czesi pijają więc „dziesiątkę” lub „dwunastkę”. Czeskie piwo zdecydowanie najbardziej smakuje spożywane w prawdziwej, czeskiej piwiarni.