Dzielnica Pragi, Hradczany, to tak zwana “królewska dzielnica”, część Pragi, znajdująca się na wzgórzu, na prawym brzegu Wełtawy. Miejsce to już od stuleci pełni swą nobilitującą funkcję. To tutaj zlokalizowany jest Zamek Królewski oraz Złota Uliczka. Wszystko to sprawia, że Hradczany stanowią najważniejszy punkt każdej wycieczki do Pragi.

Powierzchnia dzielnicy Hradczany to jedynie półtora kilometra kwadratowego, przy pięciuset kilometrach kwadratowych całej Pragi. Stałych mieszkańców dzielnicy jest około ponad dwa tysiące osób, ale przez Hradczany każdego dnia przewijają się dziesiątki tysięcy osób – oprócz mieszkańców są to pracownicy i oczywiście rzesze turystów. I podobnie jak apartamenty Grecja czy noclegi Świnoujście oferują w najpiękniejszych swoich obszarach, tak i w pobliżu Hradczan można znaleźć luksusowe, aczkolwiek drogie zakwaterowanie.

Tym, co tak tłumnie przyciąga do Hradczan, jest zamek, stanowiący ozdobę nie tylko tej dzielnicy, ale całej Pragi. Jego dzieje sięgają do samych początków miasta. Ta okazała budowla znalazła się w księdze rekordów Guinessa – właśnie ze względu na swoją wielkość. Jest to po prostu największy zamek na świecie. W jego obrębie znajduje się również katedra św. Wita, będąca gotyckim arcydziełem, któremu dorównuje chyba tylko barcelońska Sagrada Familia. W kompleksie Hradczan zlokalizowana jest także Złota Uliczka. Złota Uliczka jest symbolem na tyle charakterystycznym, że sławą swą wyprzedza zapewne i całą Pragę. Zamek, królewska siedziba – to przecież nieodłączny element każdej stolicy, lokowany w miejscu po pierwsze historycznie uwarunkowanym, a po drugie – dla życia mieszczan najważniejszym. Nie ma zatem sensu rozpisywać się na temat dzielnicy ogółem, jako że każdy ze znajdujących się w niej obiektów zasługuje na osobne potraktowanie.

Zatem jedne z najpiękniejszych obiektów Pragi znajdują się na Hradczanach. Dlatego też, naprawdę warto poświęcić sporo czasu, by dokładnie zwiedzić Hradczany – dzielnicę wyjątkową i dla Pragi najistotniejszą. Jest to legendarny i historyczny obszar, gdyż na Hradczanach Praga wzięła swój początek i to właśnie tutaj rozpoczęła się jej historia.