O czeskim klimacie w zasadzie nie trzeba mówić wiele. Trudno przecież spodziewać się, że w kraju położonym tak blisko różnice będą znaczne. Fakt faktem, klimat Czech ogromnie podobny jest do polskiego, tym niemniej, planując wakacje w Czechach, kilka elementów warto wziąć pod uwagę. Przede wszystkim, Czechy nie są dużym krajem, zatem czynnikiem, warunkującym zmiany pogody, nie jest obszar, a raczej wysokość. I tak jak w Polsce na pogodę ma wpływ bliskość morza (Kołobrzeg noclegi oferujący na samym wybrzeżu nie może zapewnić wspaniałej pogody) i wysokość nad poziomem morza, tak w przypadku Czech pozostaje głównie wysokość. Należy pamiętać, że jest to kraj w dużej mierze górzysty, zatem – by powiedzieć wprost – bywa chłodno, a z oczywistych względów, im wyżej tym zimniej. Tak czy inaczej, Czechy pozostają w zasięgu występowania klimatu umiarkowanego, niemal na granicy jego dwóch odmian – kontynentalnej i morskiej. Która przeważa?

Wbrew pozorom, nawet z punktu widzenia Polaków różnica jest zauważalna. Czechy są krajem nieco cieplejszym niż Polska, a przy tym wyraźnie suchszym, o czym decyduje wspomniany kontynentalizm klimatyczny. Nie ma tu takich upałów jakie np. ma Grecja apartamenty oferująca zarówno nad morzem jak i w górach, posiada. Opady nie są duże – utrzymują się na poziomie 450-470 milimetrów rocznie, wyłączając jednakże regiony typowo górskie. Po czeskiej stronie Beskidów czy Sudetów roczne opady sięgają tysiąca milimetrów.
—–
REKLAMA
Jeśli już wybrałeś wakacyjny kierunek, a wybór Twój padł na Bułgarię, dowiedz się więcej w temacie: transfer z lotniska w Burgas i jakie są ceny za taką usługę.
—–
Jak rzecz ma się z temperaturą? Niewielkie różnice zależne od miejsca pomiaru dają się zauważyć, tak czy inaczej za średnią w lipcu przyjmuje się 18 bądź 19 stopni Celsjusza. Zimą – w styczniu – słupek rtęci zatrzymuje się dopiero na poziomie -2,5 stopnia Celsjusza. Oczywiste, że w co wyższych partiach górskich przez cały rok należy liczyć się z zaleganiem warstwy śniegu, warto zatem zawczasu wyposażyć się w solidne buty. Jeżeli natomiast planujemy zwiedzanie Pragi, o śnieg raczej nie powinniśmy się martwić. Doświadczenia z krajowych wyjazdów z pewnością łatwo można przełożyć na wakacje w Czechach – wszak są to kraje sobie bliższe nawet niż niekiedy mogłoby się to wydawać. W końcu nawet podczas wakacji nie pogoda jest najważniejsza, a nastawienie – przy odrobinie dobrego humoru nawet zwiedzanie w zamieci śnieżnej może okazać się całkowicie pozytywnym przeżyciem.