Słynnym daniem i chyba najbardziej kojarzonym z Czechami, oprócz smażonego sera i zimnego piwa, są knedlíky. Jest to potrawa przygotowywana z ciasta wyrabianego zwykle na bazie gotowanych ziemniaków (nazywa się wtedy bramborový knedlík) lub bułki (houskový knedlík). I jak Bułgaria wczasy oferuje z możliwością skosztowania najlepszych bułgarskich potraw, tak pobyt w Czechach warto wykorzystać do poznania narodowych dań tego kraju.

Czeskie knedle różnią się znacznie od polskiej potrawy znanej pod tą samą nazwą. Tanie noclegi nad morzem często proponują w menu knedliki, które de facto są kluskami. Czeskie knedle przypominają raczej białe pieczywo.

Z ciasta przygotowuje się walec, który trzeba ugotować w osolonej wodzie, a następnie kroi na plastry. Do knedlików najczęściej podaje się różnego rodzaju gulasze mięsne, pieczone mięso lub mięso podawane z sosem, a jako dodatek przeważnie podawana jest duszona kapusta. Knedliki często są także przygotowywane z nadzieniem mięsnym lub owocowym (ovocny knedliki) i wtedy mają zazwyczaj kształt kuli, a nie pokrojonego na plastry walca, a owocowe są dodatkowo polane słodką śmietaną.
—–
REKLAMA
Polecamy System sprzedaży biletów instytucjom, firmom i obiektom, które potrzebują sprawnego rozwiązania do sprzedaży biletów.
—–
Typowym czeskim zestawem obiadowym są knedlo-vepřo-zele, czyli czeskie knedle, duży kawał mięsa wieprzowego oraz słodka kapusta. Svíčková a knedlíky to równie popularna potrawa. Mięso wieprzowe podawane jest z ziemniaczanym knedlem i z sosem przyrządzonym ze słodkiej śmietany. Czasem dodawany jest również dżem.
W Republice Czeskiej obiad podawany jest bardzo wcześnie. W dni robocze Czesi jedzą główne danie dnia ok. 12.00 – 13.00 godziny. W tym czasie większość czeskich restauracji ma w ofercie specjalne menu obiadowe, tzw. minutky, obejmujące głównie czeskie potrawy. Mamy wtedy okazję, by zasmakować w knedlikach.