Nie ma wielu miejsc na świecie, jak spektakularne pałace Lednice i Valtice oraz ich otoczenie. Absolutnie unikalny park został utworzony na przestrzeni wieków, pełen jest rzadkich gatunków drzew, romantycznych małych budynków, stawów rybnych i pięknych zaułków. Kompleks Lednice-Valtice, który został umieszczony na liście światowego dziedzictwa UNESCO, jest znany dziś jako Ogród Europy.

Ogromne ziemie po obu stronach obecnej granicy państwowej między Morawami a Austrią, były uprawiane przez pokolenia Lichtensteinów podczas całego ich panowania, trwającego 600 lat. Jedna z najbardziej wpływowych rodzin w Europie tego czasu, stworzyła elegancki, francuski ogród i piękny park angielski właśnie tutaj. Postawiono romantyczne małe budynki o wielu stylach, które stanowiły przykład prawdziwego, luksusowego życia zamożnej szlachty mieszkającej tu w tym czasie. Nawet najatrakcyjniejsze noclegi w Chorwacji nie zapewnią takiej atrakcji jak czeski kompleks Lednice – Valtice.

Zamek Lednice zyskał swój wyjątkowy neogotycki wygląd dzięki przebudowom w połowie XIX wieku. W tym czasie był używany do letnich spotkań europejskiej arystokracji. Inny pałac – Valtice – był spektakularną rezydencją austriackich i morawskich panów z Lichtensteinu. Znany jest nie tylko ze swego piękna, ale również z długiej tradycji w produkcji wina. Winorośli została tu sprowadzona przez legion rzymskiego cesarza Marka Aureliusza, który uznał obszar Pálava jako nadający się do uprawy wina. W ten sposób można cieszyć się tutaj nie tylko unikalnym doświadczeniem kulturowym, ale także kieliszkiem doskonałego, morawskiego wina w Salonie Win. Dodatkowo atrakcyjny wynajem samochodu Czechy oferują w każdym większym mieście, dzięki czemu można pokusić się o zwiedzenie kilku morawskich winnic.

Tutejszy park, otoczenie obu pałaców, jest jednym z najbardziej luksusowych krajobrazów w Europie. Można podziwiać tutaj malowniczy krajobraz z wieloma stawami porośniętymi liliami wodnymi, zielone lasy, łąki pełne kwiatów i rzadkich gatunków drzew. Aby zadowolić i zaskoczyć gości, wiedeńscy architekci dodali wiele małych romantycznych budynków w krajobraz, które nadają miejscu niepowtarzalny charakter. Dzięki temu można wejść na szczyt minaretu, który jest wysoki na 60m i oferuje niezapomniany widok na cały kompleks. Można zorganizować piknik przy pałacyku myśliwskim lub wybrać się na wycieczkę łodzią aż do ruin zamku Jana. Jeśli lubisz jazdę na rowerze, można wybrać się spokojnie na przejażdżkę po parku zamkowym.