Niewiele jest miast, które w swojej historii szczęśliwie były omijane przez pożary i zniszczenia wojenne. Taki właśnie jest Krumlov.

Miasteczko „urosło” wokół zamku, który został wybudowany w XIII wieku. Stopniowo zaczęły pojawiać się zabudowania, które stoją do dziś. Wyjątkowość miasta polega na tym, że ze świecą można szukać tu budynków młodszych niż 300-letnie. Na rynku stoi tylko jeden dom z XIX wieku. Ze względu na te historyczne skarby miasto zostało w 1992 r. wpisane na listę UNESCO.

Dziś, to jedno z najbardziej malowniczych europejskich miast. Nie bez znaczenia jest tu jego położenie. Przez Krumlov przepływa Wełtawa, która w tym miejscu, w malarski wręcz sposób, wije się przez zakamarki miasta, tworząc przedzielone literą „S” urocze zakątki. W takich zakolach tworzone były średniowieczne miasta . Dzięki temu niezmienionemu układowi urbanistycznemu i wspaniale zachowanym budowlom dziś można poczuć klimat prawdziwej średniowiecznej osady.
—–
REKLAMA
Najlepszy fotograf ślubny to ktoś na kogo Ty i Twój Małżonek zasługujecie!
—–
Wśród zabytków absolutnie koniecznych do odwiedzenia znajdują się: gród i zamek z XIII wieku; 11-hektarowe ogrody zamkowe z XVII wieku; Ratusz powstały w XVI wieku poprzez połączenie dwóch gotyckich domów; słup maryjny wzniesiony w 1715 r.; Dom Jakuba Krčina z 1580 r. z malowidłami naściennymi; Kościół św. Wita, w stylu gotyckim, którego budowę rozpoczęto w XVI wieku; zbudowany w latach 1766-1767 teatr, w którym zachowało się mnóstwo codziennych przedmiotów potrzebnych ludziom sceny: dekoracje, rekwizyty, instrumenty; oraz niezliczoną ilość innych zabytkowych budowli.

Takich atrakcji na pewno nie zaproponują Mazury domki oferujące pośród lasów i jezior. A że miasteczko, podobnie jak apartamenty Chorwacja, noclegi oferuje w bardzo atrakcyjnych cenach, warto tu przyjechać na jakiś dłuższy weekend, przy przenieść się w czasie kilka wieków wstecz.

Ciekawostką jest wielopiętrowy Plaštowy Most łączący zamek, teatr i ogrody, oraz podzamkowa fosa, w której hodowane są niedźwiedzie.