Kutna Hora była najbogatszym i najbardziej znaczącym miastem średniowiecznym w Czechach. Bogate złoża srebra, które odkryto w jego pobliżu w XIII wieku, pomogły zdobyć sławę Królestwu Czeskiemu. Znane praskie grosze – waluta dawnej Europy – były wybijane właśnie tutaj.

Poniżej najważniejsze atrakcje Kutnej Hory, które zdecydowały o wpisaniu jej w 1995 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kościół św. Barbary – Unikatowe dzieło architektury połowy i końca gotyku. Jego budowa rozpoczęła się w 1388 przez Piotra Parlera. Prace budowlane zostały przerwane kilka razy i monumentalna katedra została ostatecznie zakończona po ponad 500 latach budowy, w 1905 roku.
—–
REKLAMA
Comfortable holiday homes for rent are best ideas for incredible vacation with family and friends!

Check our apartments for rent in Croatia and choose the best one for your holidays.
—–
Hradek to gotycka twierdza, wzmiankowana po raz pierwszy w 1312 roku. W ostatnich latach XV wieku przebudowana w stylu późnego gotyku na reprezentacyjną rezydencję. W tym samym czasie była tu sekretna huta srebra. Obecnie znajduje się tu wystawa górnictwa, oryginalna maszyna górnicza z XVI wieku i Osel – średniowieczna kopalnia srebra (bez nowoczesnych technologii), która jest otwarta dla odwiedzających.

Włoski Trybunał (13 wieku) – Pierwotnie, centralna mennica królestwa Czech z XIII wieku, która swą nazwę wzięła od włoskich ekspertów, którzy byli przy tworzeniu reformy menniczej. Po przebudowie w końcu XIV wieku, włoski sąd stał się tymczasową rezydencją królów Czeskich.

Klasztorny kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Sedlec to największa budowla w stylu gotyckim w Czechach i pierwszy klasztor cystersów na ziemiach czeskich. Klasztor został założony w 1142 w Sedlec (część Kutnej Hory obecnie), a kościół został wybudowany w latach 1282 i 1320 jako katedra z galerią i został otoczony łańcuchem kaplic.
W pobliżu katedry znajduje się kaplica Wszystkich Świętych z kryptą przekształconą w ossuarium – są tu szczątki 40 tysięcy ludzi. Cmentarz Kaplica Wszystkich Świętych (znana również jako Kościół Kości lub Kaplica Ossuarium w Sedlec) z końca XIV wieku została przebudowany w stylu barokowym przez J.B. Santiniego. Wnętrze zostało w całości udekorowane z ludzkich kości, które zostały ułożone w piramidy przez na w pół ślepego mnicha w 1511.

Wybrane budynki z historycznym centrum Kutnej Hory wraz z klasztornym kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Sedlec są obiektami UNESCO