Nie ma drugiego narodu, z którym Polacy dogadywaliby się tak dobrze jak z Czechami. Na każdej płaszczyźnie i nie tylko ze względu na relatywnie podobne języki. To właśnie czeska mentalność, tak zbliżona do polskiej, przepełniona sympatią i otwartością, sprawia, że Czesi uważani są przez Polaków za najlepszych sąsiadów.

Obecnie, ludność Czech liczy sobie około 10 i pół miliona osób. Warto zaznaczyć, że liczba ta na przestrzeni wieków notowała wyraźne wahania – od 7 milionów w połowie XIX wieku, po niemal 11 milionów w latach trzydziestych XX stulecia, po których nastąpił gwałtowny spadek. Wtedy też populacja Czech zmniejszyła się o niemal 20 procent. Od ostatniej dekady XX wieku liczba Czechów z powrotem systematycznie maleje – odpowiedzialny za to jest ujemny przyrost naturalny, wynoszący ni mniej, ni więcej -7 promili. Sytuacji nie zmienia rosnąca średnia długości życia (wynosząca dzisiaj 76 lat).
—–
REKLAMA
Doskonałym pomysłem na wakacje są Hiszpania domki w znanych kurortach na wybrzeżu Morza Śródziemnego.

A może bardziej interesują Cię Zakopane noclegi czyli białe szaleństwo w zimowej stolicy polski.

Polecamy także Rzym apartamenty, zwłaszcza osobom, które kochają zwiedzanie starożytnych zabytków.
—–
Znamiennie wygląda czeskie podejście do religii – około 60 procent Czechów zadeklarowało bezwyznaniowość, podczas gdy zaledwie 34 procent przyznaje się do katolicyzmu. Nieco ponad 4 procent to protestanci. Husyci, prawosławni, Świadkowie Jehowy czy muzułmanie mają wręcz marginalne znaczenie. Deklaracje wszakże deklaracjami, a praktyka religijna swoją drogą – tylko 5 procent Czechów regularnie praktykuje. Jedyną grupę, wśród której religijność jest na wyraźnie wyższym poziomie, stanowią Polacy. Ich udział w czeskim społeczeństwie jest jednak niewielki.

Skoro mowa o mniejszościach narodowościowych, a terenie Czech wyróżnić można kilka grup, których łączny udział nie przekracza 10 procent społeczeństwa. Najliczniej reprezentowani są Morawianie i Słowacy, odpowiednio po 3,7 oraz 1,9 procent. Reszta – Niemcy, Ukraińcy, Węgrzy, Romowie i wcześniej wspomniani Polacy – stanowią razem zaledwie kilka procent czeskiej populacji. Językiem urzędowym, a przy tym, oczywiście, najpopularniejszym jest czeski, ale wiele osób posługuje się również słowackim. Dla turystów z Polski to dodatkowe ułatwienie, bowiem słowacki wydaje się jeszcze bardzie zbliżony do polskiego.