W środku malowniczego, poprzetykanego winnicami i upstrzonego białymi klifami wzgórza, w cieniu zamku, leży miasto Mikulov. Tutaj można podziwiać jedne z wielu zabytków z oferty miasta, wybrać się na przejażdżkę rowerową po okolicy zalanej słońcem lub wypić lampkę wyśmienitego wina z przyjaciółmi. W skrócie – Mikulov jest miastem, którego na pewno nie powinno się przegapić podczas podróży po południowych Morawach.

I choć atrakcyjniejsze wydają się komfortowe apartamenty Elenite oferujące przy piaszczystych plażach, dzięki którym Bułgaria wakacje zapewnia pełne relaksującego wypoczynku, to czeskie Morawy są idealnym miejscem na weekendowe wypady, a Mikulov jest jednym z ciekawszych miast tego regionu.

Dominantą miasta jest bardzo widoczny barokowy pałac, który wita turystów ze szczytu wysokiego klifu. Wewnątrz można odwiedzić piwnice zamkowe, gdzie zwiedzający dowiedzą się o wielowiekowych tradycjach winiarskich w regionie, a także udostępnione są dla zwiedzających wystaw mówiące o historii miasta. Spacer po urokliwym centrum miasta to relaksujące doświadczenie – na głównym placu można podziwiać niektóre bogato zdobione domy i okazałe Mauzoleum Dietrichsteinów. Warto wybrać się na wycieczkę na szczyt pobliskiego wzgórza Svatý Kopeček (Święte Wzgórze) – na górze będziesz nagrodzony romantycznym spacerem po winnicach miasta, ale główną zaletą wycieczki jest roztaczający się stąd widok na spokojne krajobrazy, które rozciągają się pomiędzy Mikulovem a Wiedniem.

Dawny pałac Liechtensteinów i późniejszy Diestrichsteinów na skale, to wyjątkowy obiekt, który dominuje nad panorama miasta Mikulova od wieków.
Oryginalnie zamek gubernatora został ufundowany przez Przemysła Ottokara II w 1249 roku rodzinie Liechtensteinów jako lenno. Pod koniec XVI wieku nowymi właścicielami majątku została rodzina Dietrichsteinów, która miała pałac odbudować do obecnego wyglądu po pożarze w 1719 roku. W 1945 roku, podczas odwrotu armii niemieckiej, zamek spłonął do fundamentów i zrekonstruowany został w 1950 roku dzięki opiece Unii Odnowy Zamku Mikulov. Odbudowa była dość wymagająca. Najciekawsze części zamku stanowi obecnie biblioteka zamkowa i hall przodków. Obecnie zamek jest siedzibą Muzeum Regionalnego Mikulova, oferującego kilka ciekawych wystaw.

Zamek czynny jest od 28 marca do 29 listopada. W kwietniu, październiku i listopadzie dostępny jest tylko od piątku do niedzieli w godzinach od 9:00 do 16:00; w maju, czerwcu i wrześniu od wtorku do niedzieli od 9:00 do 17:00, natomiast w lipcu i sierpniu od 9:00 do 18:00.