Most Karola w Pradze, to budowla o długości 516km. Położony na Wełtawie most, od XV wieku, łączy dwie dzielnice- Mala Strana i Stare Mesto. Jego projektantem był Peter Parler. Stanowi symbol Pragi i jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji.

Kamień węgielny pod budowę mostu wmurowano 1357 roku, 9 lipca o godzinie 5:31, na zlecenie Karola IV Luksemburskiego. Jak na owe czasy, było to przedsięwzięcie ogromne, o czym po dziś dzień świadczą rozmiary mostu ? ponad pół kilometra długości i prawie 10m szerokości. Konstrukcję tworzy siedemnaście łęków, opierających się na piętnastu filarach. W XVIII wieku, most ozdobiono 30 posągami świętych. Rzeźby pochodzą z pracowni Brauna i Brokoffa.
—–
REKLAMA
Mieszkasz w Katowicach i planujesz wymianę drzwi w swym mieszkaniu lub domu? Koniecznie sprawdź ofertę na Drzwi Katowice!

Apartamenty Bułgaria to pomysł na ciekawe i atrakcyjne cenowo wczasy.

Jeśli marzysz o wyjeździe na Półwysep Iberyjski to sprawdź oferty na Hiszpania wakacje, gdzie znajdziesz kwatery pod wynajem bezpośrednio u właścicieli!
—–
Początkowo nazywano go Kamiennym lub Praskim Mostem. Nazwa Most Karola przyjęła się dopiero w drugiej połowie XIX wieku. Do 1741 roku był jedynym mostem na Wełtawie. Na wschodnim końcu mostu stoi staromiejska wieża mostowa z umieszczonymi na niej siedzącymi postaciami cesarza Karola IV, jego syna Wacława IV oraz św. Wita, św. Wojciecha i św. Zygmunta. Na przeciwległym końcu znajduje się Malostreńska Wieża Mostowa, składająca się z dwóch spojonych ze sobą wież. Tuż za nią znajdują się dzielnice Malá Strana oraz Hradčany.

W XIX wieku na skutek powodzi zawaleniu uległo kilka przęseł. Podczas powodzi w 2002 roku obawiano się powtórki takiego scenariusza, ale na szczęście most ocalał. Podczas prac archeologicznych, które rozpoczęły się w 2007 roku, pojawiła się hipoteza, że twórcą mostu był praski mieszczanin Oto lub Otlin, a nie Parler.

Najpopularniejszymi miejscami na moście są miejsca związane z Janem Nepomucenem. Jedno, to figura Jana Nepomucena z dwoma tablicami przedstawiającymi- scenę utopienia świętego i scenę spowiedzi królowej Zofii u św. Jana Nepomucena. Według legendy, każdy, kto dotknie figury Nepomucena na pewno tutaj powróci. Drugie, to miejsce z którego (wg przekazów) zrzucono ciało św. Jana Nepomucena do wody. Oznaczono je tabliczką z krzyżem arcybiskupim i 5 gwiazdami- symbolem samego św. Jana Nepomucena.

Most Karola wygląda wspaniale i imponująco o każdej porze dnia. Jest to zabytek, którego nie wolno pominąć podczas pobytu w Pradze.