Miasto Nachod położone nad rzeką Metuja, na wysokości 346 m n.p.m. to centrum historyczne, turystyczne i przemysłowe kraju hradeckiego. Bezpośrednio graniczy z Kudową Zdrój.

Pierwsze pisemne wzmianki o mieście pochodzą z 1254 roku. Na urwisku skalnym nad rzeką powstał gród graniczny, a pod nim w kotlinie miasto, które zostało nazwane Nachod. Jako pierwszego właściciela grodu i miasta uznaje się rycerza Hrona z Nachodu z rodu Naczeraticów. Przez stulecia miasto przechodziło z rąk do rąk, zmieniając raz po raz swych władców. Pod koniec szesnastego wieku ród Smirzyckich ze Smirzyc przebudował późnogotycki gród na renesansowy zamek, ale spokój nie zapanował na długo. Podczas wojny trzydziestoletniej Nachod dostał się pod panowanie jednego z włoskich rodów, który przekształcił zamek we wspaniałą siedzibę książęcą.

—–
REKLAMA
Materiały budowlane Wrocław zapewniają szeroki wybór materiałów do budowy lub remontu Twego domu!
—–
Ponowny rozkwit i rozwój nachodzki zamek przeżywał będąc pod protektoratem rodziny Kuronskich, która zadbała o rozwój kultury i sztuki, a także zdecydowanie poprawiła się sytuacja zwykłych mieszkańców Nachodu, którzy pozytywnie odczuli zmiany w rządzeniu.

Małe miasteczko stopniowo zaczęło rozrastać się poza granice miejskiego grodu, nabierając coraz większego znaczenia. Największy jednak rozwój miał miejsce pod koniec XIX wieku wraz z rozwojem przemysłu tekstylnego.

Zakwaterowanie Nachod, podobnie jak tanie noclegi Kołobrzeg oferuje głównie w kwaterach prywatnych.

Bogata i burzliwa historia miasta widoczna jest w licznych zabytkach i miejscach upamiętniających ważne wydarzenia narodowe. Choć nie tak imponujące i liczne zabytki jakie Rzym noclegi oferujący w atrakcyjnych cenach, proponuje turystom do zwiedzenia, to Nachod posiada kilka obiektów, które warto odwiedzić. Jest to zamek renesansowy z ogrodem francuskim, kościół gotycki pod wezwaniem św. Wawrzyńca czy ratusze- stary, barokowy i nowy, renesansowy. Zachowały się także pozostałości średniowiecznych murów miejskich.

W mieście znajduje się także browar. Założony w 1872 roku do dziś produkuje wspaniałe piwo Primator.