Ostrawa jest trzecim co do wielkości czeskim miastem, po Pradze i Brnie. Jest stolicą kraju morawsko-śląskiego, który bezpośrednio graniczy z Polską i Słowacją. Leży u ujścia rzek Opawy i Ostrawicy. Do 1994 roku było typowo górniczym miastem, jednak po zamknięciu kopalni Ostrawa poszerzyła swoją ofertę turystyczną i kulturalną.

I podobnie jak zakwaterowanie Chorwacja czy noclegi Bułgaria oferują w bardzo atrakcyjnych cenach, tak i Ostrawa posiada bogatą i różnorodną bazę noclegową, gdzie każdy znajdzie coś w sam raz dla siebie.

Obecnie turyści mogą wykorzystywać szerokie możliwości kulturalne miasta. Znajduje się tu wiele muzeów, galerii oraz kilka teatrów. Ponadto odbywają się tu cyklicznie znane festiwale na przykład Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Colours of Ostrava, Festiwal Folklor Bez Granic czy Biennale Międzynarodowego Lalkowego Festiwalu Spectaculo Interesse.

I choć wydaje się, że wczasy Hiszpania proponuje bardziej atrakcyjne i ciekawsze niż Ostrawa, to warto tu zawitać na kilka dni, by zwiedzić najciekawsze atrakcje Ostrawy.

W Ostrawie zlokalizowanych jest kilka obiektów, które turystom poszukującym historii z pewnością przypadną do gustu. Warto zobaczyć zamek, który pierwotnie zbudowany był w XIII wieku, jednak niestety na skutek działania kopalni został zniszczony. Obecnie większość zamku jest zrekonstruowana. Na uwagę zasługuje też Stary Ratusz, w dawnej Morawskiej Ostrawie, w którym dziś znajduje się Muzeum Ostrawskie. Pierwsze wzmianki o ratuszu pochodzą z 1539 r. Ratusz króluje na Placu Tomasza Masaryka, czyli orawskim rynku, na którym można zobaczyć kilka XIX i XX-wiecznych kamienic, barokową figurę św. Floriana oraz 12-metrową kolumnę maryjną z 1702 r.

Spośród świątyń szczególnie dwie są chętnie odwiedzane przez turystów: kościół parafialny św. Wacława, który jest najstarszą sakralną budowlą w Ostrawie ? jego początki sięgają XIII w. ? oraz neorenesansowa katedra Boskiego Zbawiciela z 1889 r., charakterystyczna ze względu na półokrągłą apsydę zakończoną dwiema 67-metrowymi wieżami.

Oprócz zabytków Ostrawa oferuje też szeroką gamę współczesnych atrakcji turystycznych, jak na przykład 100-hektarowe zoo, Miniuni, czyli świat miniatur, czy chociażby browar i muzeum Ostravar.