Pilzno to czwarte, co do wielkości, miasto czeskie. Położone w kotlinie, w zachodnich Czechach nad rzeką Berounką jest stolicą kraju pilzneńskiego.
Początki tego miasta datuje się na koniec XIII wieku, mimo iż najstarsze ślady osiedli ludzkich znalezione w tym rejonie pochodzą z ok. 5000 lat p.n.e. W okresie XVI-XVII wiek Pilzno przez rok było stolicą kraju i główną siedzibą cesarza Rudolfa II Habsburga.

Największy rozwój miasta miał miejsce w XIX wieku, a główną rolę odgrywał przemysł żelazny. Pod koniec XIX hutę żelaza przekształcono w zakład zbrojeniowy, a następnie samochodowy. A że właścicielem huty był Emil Skoda, to pierwsze wyprodukowane tutaj samochody zwały się Skoda i są produkowane tutaj do dziś.
—–
REKLAMA
Drzwi Wrocław – niepowtarzalna oferta drzwi różnego typu najlepszych producentów. Najniższe ceny w regionie!
—–
Ciekawostkę może stanowić historia związana z herbem miasta. Otóż w herbie Pilzna znajduje się wielbłąd- był on prezentem podarowanym przez Władysława Jagiełłę czeskim najemnikom za udział w bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku.

Jednak największą sławę miasto zyskało dzięki istniejącym tu browarom, a zwłaszcza browarowi Prazdroj, w którym warzy się piwo znane pod nazwą Pilsner Urquell (po czesku prazdroj to „praźródło”), uważane przez wielu znawców za najlepsze na świecie. I jak Czarnogóra wczasy czy Chorwacja noclegi oferują wraz z możliwością poznania lokalnych specjałów, tak Pilzno jest idealnym miejscem na poznanie smaku czeskie piwa. W wielu przypadkach stanowi on główny i jedyny cel podróży do Pilzna dla wielu turystów. Na teren browaru wchodzi się przez łuk triumfalny wykonany w stylu empire, który stoi w tym miejscu od końca XIX w. i od tego czasu zdobi etykiety wszystkich oryginalnych pilznerów. Zwiedzanie trwa do dwóch godzin, zależnie od wybranego wariantu.

Miasto przyciąga także licznymi, urokliwymi zabytkami. Do głównych atrakcji należą Stare Miasto ze swa mieszczańską zabudową i gotycką katedrą św. Bartłomieja z 1292 roku, która posiada najwyższą wieżę w Czechach (102m wysokości). Warto także zobaczyć dawny klasztor franciszkański, gotycko- barokowy z kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz barokowy klasztor Dominikanek, gdzie obecnie znajduje się biblioteka narodowa.

Jednak największą atrakcję architektoniczną Pilzna stanowi przepiękna synagoga, trzecia, co do wielkości żydowska świątynia na świecie, pochodząca z 1890?1893. Synagoga służyła licznej społeczności żydowskiej (ponad 3 tys. osób) do II wojny światowej.
Obecnie w synagodze odbywają się rozmaite koncerty i wystawy, ekspozycje fotograficzne i różnego rodzaju ważniejsze uroczystości kulturalne.

Do najnowszych atrakcji Pilzna należy ?Theatrum mundi?- dzieło malarzy V. Kotyzy i M. Cecha mające 200m2 i przedstawiające ulicę ze zgromadzonymi największymi postaciami historii miasta.

Warto także odwiedzić liczne muzea znajdujące się na terenie miasta a zwłaszcza Historyczne podziemie miasta, Muzeum Zachodnich Czech, Muzeum Etnograficzne czy Muzeum Skody (nie sugerować się nazwą, gdyż nie jest to muzeum poświęcone marce samochodu, ale historii przemysłu ciężkiego w Pilznie).