Praga jest „perłą w koronie” Europy Środkowej, a w ostatnich latach turystyka odgrywa ważną rolę w rozwoju miasta.

Praga (Praha w języku czeskim) była starożytną stolicą już w Królestwie Czeskim Karola IV i odgrywała kluczową rolę w rozwoju Europy Środkowej od czasów średniowiecza. Jej epicka historia stworzyła z Pragi niesamowite miasto ze wspaniałymi budynki i uroczymi starymi placami, w wyniku czego dzisiejsza Praga to jedno z najpiękniejszych miast na świecie. A w związku z rosnącą liczbą odwiedzających Pragę, turystyka stała się zasadniczą gałęzią gospodarczą dla miasta, decydującą o jego ciągłym rozwoju.

Wpływ turystyki w Pradze jest w większości pozytywny. Znaczna część postkomunistycznej rekonstrukcji i regeneracji Pragi była napędzana przez turystykę, a dzięki temu zabytkowe budynki zostały przekształcone w restauracje i eleganckie hotele. I podobnie jak wynajem samochodów Hiszpania oferuje w atrakcyjnych cenach, tak i w Czechach można tanio wynająć auto. Dzięki temu stolicę Pragi można odwiedzić spędzając wypoczynek nieco dalej od czeskiej stolicy.

W roku 1992 w historycznym centrum Pragi, obszar o powierzchni 866ha, został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Centrum Pragi jest podzielone na pięć obszarów. Obejmują oba brzegi Wełtawy, która biegnie przez centrum miasta. Po jednej stronie Wełtawy jest Stare Miasto (Stare Mesto), z Rynkiem Starego Miasta w centrum; Nowe Miasto (Nove Mesto) z Placem Wacława w centrum; oraz dzielnica żydowska – Josefov. Po drugiej stronie rzeki jest Dolne Miasto (Mala Strana), a wyżej, dzielnica zamkowa – Hradczany, która jest zdominowana przez Zamek Praski. Most Karola jest głównym przejściem dla pieszych pomiędzy dwoma stronami Pragi.

Praga ma kompaktowe centrum miasta. Przejście od Zamku Praskiego z jednej strony centrum miasta na Plac Wacława z drugiej strony zajmuje tylko 25 minut (przechodząc od Malej Strany, przez Most Karola i przez Stare Miasto).

Pobyt w hotelu lub apartamencie w dowolnym miejscu w centrum Pragi, które podobnie jak apartament Wrocław oferuje w atrakcyjnych cenach, niezależnie po której stronie rzeki, pozwala na spacerowanie po całym mieście i odkrywanie z łatwością zabytków i atrakcji właśnie na piechotę.

Położone na obrzeżach centrum miasta są inne ciekawe obszary dostępne tramwajem i metrem: Vinohrady, Holešovice, Smichov, Karlina i Wyszehrad.

Praskie najpiękniejsze widoki zapewnia Zamek na Hradczanach – jest najbardziej widoczną atrakcją turystyczną Pragi. Położony na wzgórzu zapewnia odwiedzającym piękny widok na całe miasto. Doskonałe widoki oferują takie zabytki i atrakcje w Pradze, jak: Wieża Ratusza, Wieża Mostowa, Klementinum, Wieża Jindrisska, Petrin i Wyszehrad.