Zamek Karlštejn, gotycki XIV-wieczny zamek w Czechach, w powiecie Beroun, w miejscowości Karlštejn, 8 km na wschód od miasta Beroun, posiada absolutnie wyjątkową pozycję pośród czeskich zamków. Został założony przez króla Czech i cesarza rzymskiego Karola IV, jako miejsce do przechowywania królewskich skarbów, zbiorów świętych relikwii i klejnotów koronacyjnych. Bardzo imponujący układ budynków zamkowych z założeniami poza murami zamku aż do Pałacu Cesarskiego i wieżami wznoszącymi się nad nim zauroczą każdego. W zamkowej kaplicy Świętego Krzyża można kontemplować obrazy Mistrza Teodoryka. Będący najbardziej odwiedzanym zamkiem w Czechach pozwala turystom odkryć skarby ukryte tu od wieków! I podobnie jak mieszkania Wrocław oferuje z widokiem na piękne zabytki, tak i noclegi w Karlštejn zapewnią doskonały widok na ten wspaniały zamek.

Zamek Karlštejn został ukończony w 1365 i oprócz swojego pięknego wyglądu wyróżnia się spośród innych schodkowym układem poszczególnych części zamku. Na najniższym poziomie, znajdują się założenia poza murami zamku z pałacem burgrabi, nad tym rozciąga się dwukondygnacyjny cesarski pałac z sypialniami króla, jego dworu i szlachcianek. Następny poziom zajmuje mniejsze Wieża Mariacka z kaplicami, a na samej górze znajduje się dominująca Wielką Wieża, w której miały być przechowywane królewskie skarby.

Jest to budowla niezwykła, która może konkurować z najciekawszymi zamkami Europy. Nawet niektóre słynne pałace i zamki Chorwacji, które mogą podziwiać osoby rezerwujące kwatery w Chorwacji, zdecydowanie mniej urzekają turystów niż Zamek Karlštejn.

Kaplica Świętego Krzyża, zlokalizowana w najwyższej wieży, cieszyła się tak ogromnym szacunkiem, że Karol IV wchodził do niej na boso na znak pokory i była wyposażona w trzy żelazne drzwi i dziewięć zamków. Jej wystrój inspirowany jest opisem Niebieskiego Jeruzalem w biblijnej Księdze Objawienia. Kaplica była używana jako repozytorium klejnotów koronnych i do przetrzymywania kolekcji szczątków świętych. Kaplica z czterema oknami, częściowo zdobionymi kamieniami szlachetnymi, z krzyżowym sklepieniem z profilowanymi żebrami, dekorowana jest freskami z życia Chrystusa i 129 unikalnymi panelami przedstawiającymi świętych, autorstwa Mistrza Teodoryka.

Karlsztejn było wielkią muzą dla artystów od niepamiętnych czasów. Według jednej z legend, Zamek Karlštejn był przeznaczony tylko dla duchowych potrzeb króla Karola IV, więc kobietom zabroniono wjazdu. Inna legenda opowiada o niewidomym muzyku, który grał na lutni, a towarzyszył mu jego wierny pies. Książę Brunszwiku, zachwycony jego grą postanowił go nagrodzić kielichem wina. Nie wiedział on, że wcześniej do wina została wlana trucizna, która miała zabić księcia. Wierny pies nie pozwolił swemu panu wypić napój z kielicha, wskoczył na jego kolana i wypił to sam.

Oprócz pięknie urządzonych pokoi, w Karlsztejn można również zobaczyć duplikaty czeskich klejnotów koronnych, a także klejnoty koronacyjne Świętego Cesarstwa Rzymskiego.