Zamek Špilberk, położony w Brnie, został wybudowany w XIII wieku, pierwotnie jako zamek królewski, jednak zamieszkiwany przez królów był rzadko. W późniejszym okresie stał się siedzibą margrabiów morawskich. Zamek zaczął nabierać dość istotnego znaczenia militarnego, co udowodnił podczas walk z husytami. W XVI wieku zaczął chylić się ku upadkowi i dopiero okres wojny trzydziestoletniej spowodował, iż Špilberk znowu wrócił do łask możnowładców, tym razem jako więzienie.

I tak jak Mazury noclegi czy Zakopane apartamenty oferują w pobliżu wspaniałych polskich zamków, tak Morawy dają możliwość zwiedzenia najwspanialszych, czeskich zamków, z których region ten słynie na całą Europę.

W pierwszej połowie XVII wieku Brno wraz z twierdzą zostało nowocześnie ufortyfikowane- powstała barokowa forteca tworząca jeden zespół wraz z fortyfikacjami miasta. Dzięki temu miasto odparło ataki wojsk pruskich w 1742 roku. Od tego momentu twierdza traciła coraz bardziej na znaczeniu i do 1853 roku funkcjonowała jako więzienie, a w 1855 roku została przekształcona w koszary.
—–
REKLAMA
Bramy Wrocław – najbogatsza oferta bram (w szczególności bram garażowych) w regionie wrocławskim. Najniższe ceny!
—–
W XIX wieku wyburzono większość umocnień wzgórza. Podczas II wojny światowej oddziały niemieckie w podziemiach fortecy przygotowywały schrony lotnicze. Od 1959 roku, kiedy to z zamku wyprowadziły się wojska czechosłowackie, otworzono jeden z oddziałów muzeum miasta Brna.

Stałe ekspozycje muzealne w Špilberku to między innymi: Špilberk – od zamku do twierdzy (historia obiektu), Špilberk – więzienie narodów, Od renesansu do modernizmu ? galeria. Dostępne dla zwiedzających są kazamaty, wieża widokowa, barokowa kaplica zamkowa, barokowa apteka.
W okresie letnim, co roku odbywa się wiele imprez i wydarzeń, liczne koncerty, spektakle i wystawy.
Zamek Špilberk to obowiązkowy punkt wycieczki podczas pobytu w Brnie.