Zamek w Litomyślu powstał na miejscu fortu i granicznego zamku Slavnikids, który został przebudowany w XV wieku przez rodzinę Kostki z Postupic, a następnie w okresie 1568-1581 za panowania Vratislava Pernsztejna, został przekształcony w rodowy i reprezentacyjny renesansowy zamek Pernsztejnów.

Budowa miała miejsce pod nadzorem architektów cesarskich – Giovanniego Battisty Aostalli i Ulrico Aostalli, natomiast dekoracje (koperta i figuralne sgraffito na elewacji i ścianach szczytowych oraz dwie duże sceny batalistyczne w głównym dziedzińcu) zostały wykonane głównie przez włoskich mistrzów. W 1646 roku majątek Litomyśl (pałac i miasto) stał się własnością rodziny Trauttmansdorfów. Dokonali oni kilka barokowych zmian w zamku. W 1753 roku właściciele sprzedali pałac rodzinie Valdstejn-Vartenberka, którzy byli ostatnimi podejmującymi się nieco większych przebudowań. Po pożarze, w 1775 roku, został zbudowany teatr wewnątrz budynku (w okresie 1796-1797), którego niezwykły zestaw scenografii został stworzony przez wiedeńskiego malarza Józefa Platzera. Wiele pokoi, głównie na drugim piętrze, zostało urządzonych w 1790 roku w stylu klasycystycznym przez malarza z Valdstejn, Dominika Dvořáka, łącznie ze ściennymi malowidłami geometrycznymi i krajobrazowymi. W 1885 roku majątek został sprzedany rodzinie Thurn-Taxis, która była ostatnim właścicielem zamku Litomyśl.

Podobnie jak noclegi Crikvenica oferuje w atrakcyjnych cenach, tak i Litomyślu i jego najbliższej okolicy można znaleźć tanie zakwaterowanie. A jeśli ktoś planuje przyjazd tu tylko na jeden dzień, żeby zwiedzić zamek, to wynajem samochodu Czechy, podobnie jak wynajem samochodów Włochy, proponują za ciekawe pieniądze.

Zamek został uznany za narodowy pomnik kulturalny w 1962 roku, zarówno ze względu dla jego wartości artystycznej i architektonicznej, jak również jako hołd czeskiemu, narodowemu kompozytorowi, Bedrichowi Smetanie, który urodził się w sąsiadującym browarze, w dniu 2 marca 1824 roku. W 1999 roku pałac w Litomyślu został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Akt ten świadczy o jego wybitnej wartości i sławie.

Od listopada do marca zamek jest zamknięty. Wizyta jest możliwe tylko po wcześniejszym umówieniu się z zarządcą zamku.

Poniedziałki są dniem zamkniętym. W kwietniu i październiku zamek dostępny jest w soboty, niedziele i święta od 10:00 do 16:00, w maju od wtorku do niedzieli od 10:00 do 16:00. W czerwcu i wrześniu do godziny 17:00, natomiast w lipcu i sierpniu do 18:00. Ostatnia wycieczka rozpoczyna się na godzinę przed godziną zamknięcia. Wycieczkę z przewodnikiem poza określonymi wyżej godzinami należy uzgodnić z zarządcą zamku.